ЗВУКИ ДОНБАСУ: хорова симфонія-перфоманс

В лютому 2021 року ВБФ “Зірки та зіроньки” підтримав культурну ініціативу Олексія Шамрицького.

Олексій Шамрицький -  Диригент-хормейстер, лауреат більш як 10 міжнародних конкурсів, фахівець з сучасної хорової музики. Директор та художній керівник хору "Софія". 

Ідея проєкту : створення унікального хорового перформансу, що збирає історії реального життя та анімізує символи Донбасу. Тим самим автори хочуть віднайти місце Донбасу у культурному просторі України , спонукати мешканців громади до відчуття ідентичності з іншими регіонами.

Проєкт було розміщено на платформі “Спільнокошт” ,  де було залучено кошти для проведення концерту у місті Покровськ Донецької області , проведення майстер-класів з хорового диригування та дискусійної панелі. 

В червні 2021 року проєкт  було підтримано та додатково профінансовано Європейським Союзом та Міжнародним фондом "Відродження".  

Інформер:

Європейський Союз складається з 27 держав-членів та їхніх народів. Це унікальне політичне та економічне партнерство, засноване на цінностях поваги до людської гідності, свободи, рівності, верховенства права і прав людини. Понад п’ятдесят років знадобилось для створення зони миру, демократії, стабільності і процвітання на нашому континенті. Водночас нам вдалось зберегти культурне розмаїття, толерантність і свободу особистості. ЄС налаштований поділитись своїми цінностями та досягненнями з країнами-сусідами ЄС, їхніми народами, та з народами з-поза їхніх меж.
Міжнародний фонд  «Відродження» – одна з найбільших благодійних фундацій в Україні, що з 1990-го року допомагає розвивати в Україні відкрите суспільство на основі демократичних цінностей. За час своєї діяльності Фонд підтримав близько 20 тисяч проектів, до реалізації яких долучилися понад 60 тисяч активістів та організацій  України на суму понад 200 мільйонів доларів США.

 

Чому саме цей задум визвав неабиякий інтерес у гомадськості та знайшов підтримку таких серйозних донорів?  Для відповіді на це питання  спробуємо описати саму симфонію. 

«ОСЯЯНІ ЧОРНИМ СОНЦЕМ» - хорова симфонія-перформанс, яка створена композитором Євгеном Петриченком у 2021 році.

Це твір про символи східної України – археологічні, геологічні, історичні, локаційно-просторові, мистецькі; символи, про які варто знати хоча б тому, що вони пов’язані з культурою регіону, тому, що вони вказують на генетичний зв’язок із загальнонаціональним культурним простором.

Твір складається із 8 частин.

Перша та Восьма частини – на текст «Заходить чорне сонце дня» Василя Стуса – постаті, яка є знаковою не тільки в регіональному, але й національному вимірі. Його пророчі «…Прости. Не вистояли ми…» та водночас надихаючі «…хай шлях і не благословенний, але він наш – цей нещадимий шлях» були актуальними як у 1976 так і в 2021 роках

Друга частина  «Легенда про кам’яних бабів» (текст – Ігор Калинець) – малює слухачеві «покараних зухвальців» - скіфських та половецьких баб, які, за однією з легенд, обернені в камінь за те, що ображали бога Сонця.

Третя частина – «Розстріляний сонет». Автором тексту цього номера є Микола Чернявський – розстріляний у 1938 році поет, автор першої виданої на Донбасі україномовної збірки «Донецькі сонети» (Бахмут, 1898 рік).

Четверта частина – «Страсті поля Рутченкового» описує ще одну трагічну сторінку історії краю у ХХ столітті, адже Рутченкове поле – це місце масових страт і поховань жертв політичних репресій і терору 1930-1940 роках.

П’ята частина – «Історія одного муралу». Розповідає про символ, який з’явився на одній із стін авдіївської багатоповерхівки у 2016 році. Це портрет «Вчительки української мови» (художник - Гвідо Ван Хелтен), яка дивиться в сторону донецького аеропорту. А які слова може промовляти жінка, погляд якої спрямований в бік тимчасово окупованих територій? «Повертайся, будь ласка, живим» - геніальна у своїй простоті поезія сучасниці Світлани Александрової.

Шоста частина – «Легенда скам’янілого лісу». Вимальовує геологічну пам’ятку Донеччини – Дружківські скам’янілі дерева, приблизний вік яких 250 мільонів років.

Сьома частина – «Луганський Стоунхендж» - саме таку назву отримала археологічна пам’ятка бронзової доби (IV-II тис. до н.е.), яка розташована неподалік села Степанівка (Луганська область). На думку археологів – це рукотворне святилище солярного культу, місце яке збудували прадавні люди для проведення обрядів поклоніння богу Сонця.

Тож, цитуючи молодого диригента Костянтина Ленчика - "Наша мета – просвітницька: показати Україні, що таке Донбас, із чого все починалося, що відбувалося і що ми маємо зараз. Як правило, у нас не виникає сумнівів щодо «українськості» Заходу – ми всі знаємо західноукраїнський фольклор, обробки пісень. А про Донбас ніхто нічого не розповідає: які там композитори? якою є народнопісенна основа їхньої творчості? Музичною культурою цього регіону не дуже цікавляться. Наше завдання – показати світові, чим вирізняється культура Донбасу через музику." 

Про наш проєкт  говорять:

Український інтернет-журнал "Музика" 

Сайт Покровської міської ради

Сайт pokrovsk.city

Соцмережі

Відео версії двох світових прем'єр: 

28.09.2021 - м. Покровськ в рамках програми святкування Дня міста та Дня шахтаря

29.09.2021 - м. Покровськ Презентація до Дня пам'яті захисників України

Майстерклас з хорового диригування від керівника проєкту, диригента Олексія Шамрицького

Дискусійна панель від автора симфонії  "Осяяні чорним сонцем" композитора  Євгена Петриченка

 

 

     

 

 

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу
та Міжнародного Фонду «Відродження»
в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety .
Матеріал відображає позицію авторів
і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду
«Відродження» та Європейського Союзу».

Підтримати проєкт можна тут 

Поширити: